Info ratsanikule varustusest

 

 

RATSUTAMISEKS SOBILIK RIIETUS
 
 
KUI ALUSTAD :
 
¤  Esialgu ei ole nõutav spetsiaalne ratsariietus. 
¤ Ratsakiivri kasutamine on kohustuslik. Esialgu saab laenutada tallist  . Need on kasutatud ja  ei tarvitse olla  kõrge kvaliteediga , mistõttu saab neid kasutada  peamiselt ainult sõidutamisel. Tõsisemate treeningute korral on nõutav  oma  korralik turvakiiver.  
¤ Ratsutamiseks on kohustuslikd ka  väikese kontsaga saapad . Alt libeda tallaga tossud , võimlemistennised  jms on ohtlikud, sest nendega  võivad jalad  libiseda jalustesse sisse ( väike konts takistab seda ) Samuti ei sobi pika „saapakeelega „ jalanõud , millega jalad võivad samuti takerduda jalusestesse. Hea on ka , kui  jalanõud on  tugevamast matrjalist , sest hobune  võib ka kogemata  mõnikord jala peale  astuda .
 ¤ Ratsutamiseks sobivad püksid, mis pole libedast materjalist, millega on kerge sadulasse tõusta ja ei hakka ratsutamise ajal hõõruma. Tihtipeale hakkavad püksisääred ratsutades „üles kerima „ - seda takistavad pükste peale tõmmatud pikad põlvikud.
¤ Kindad võiksid olla sellised, et ratsmed ei libiseks kergesti käest.
¤ Ratsutamiseks sobivad üleriided vali vastavalt aastaajale ja sellised, et selg ei läheks ratsutamise ajal paljaks ja poleks umbsed.  Suvel  peaks olema sellne särk, mis kaitseks  ülakeha  ja õlgu . Talvisel ajal joped ,dzemprid, vestid   peaksid olema sellised, et  selg ei läheks  paljaks - Käised  võiksid  olla piisavalt pikad  külma ilma korral  , et  ka randmed  ei jääks paljaks . Üleriideid  võiksid olla  kergelt maha võetavad -  kui ratsutades   palav hakkab ja hea jälle talli minekuks peale tõmmata. 
¤ Vali ratsutamiseks  riided mis pole kottis, sest siis ei näe treener ratsaniku kehahoiakut ja ei saa aidata hea istaku loomisel . 
¤ Seotavad , libisevad kaelasidemed , pikad kaelaketid , nõelad jms ratsaniku   juures   ei ole ratsutamise ajal lubatud . Samuti pole paljakäsi sõites soovitav kanda sõrmes sõrmuseid .
 
 
KUI HAKKAD RATSUTAMISEGA TEGELEMA REGULAARSELT :

 
 Spetsiaalset ratsariietust toodetakse eeskätt ratsaniku heaolu, praktilisuse ja turvalisse huvides, ent ratsutamine on ka üks ilus spordiala ja eeldab ka ratasanikult kenat ja õiget väljanägemist.
 
Milline üldvarustus peaks olema ratsanikul endal ?

  1. Nõuetele vastav turvakiiver. Me ei soovita osta kasutatud kiivrit . Kiivritel on oma eluiga  ja mingi aja möödudes ei tarvitse  need olla enam ollagi  väga turvalised . 
  2. Nõuetele vastav turvavest.  Alla 18a  ratsanikel  ja  kõigil algatasemega ratsutajatel on  turvavesti kandmine  hüppetreeningutel  ja maastikusõitudel kohustuslik .  Väikelastel on turvavest  kohustuslik kõikides treeningutes .
  3. Kontsaga ratsasaapad või poolsaapad  sääristega.
  4. Ratsutamiseks spetsiaalsed riided
  5. Ratsakindad
  6. ( stekk)

 KUI RATSANIKUL TEKIB SOOV OSTA VARUSTUST SASSI TALLI HOBUSELE , SIIS KINDLASTI  ENNE KUI KULUTUSI TEGEMA HAKATA, TULEKS  NÕU PIDADA  TREENERIGA, VEENDUMAKS  KAS  NEID SAAB KA  KASUTADA  JA MILLISTEL TINGIMUSTEL
 
Ratsavarustus ei ole odav. Kui kogemusi veel napib , siis enne kui ostad varustust , pea nõu oma treeneriga . Poemüüjad oskavad Sind samuti aidata- küsi nõuandeid julgesti !
Ratsariideid on vahetevahel saadaval ka kasutatud riiete poes.